Наші інтерактивні сервіси

Калькулятор визначення зміни ціни на природний газ

Дата контракту або попереднього уточнення ціни
Якщо на обрану дату немає відповідних котирувань, беруться попередні дані

Поточна (попередня) ціна (грн за тис куб. м.)

Дата запланованого уточнення ціни угоди
Згідно рекомендації МЕРТу беруться дані за попередній банківський/біржовий день до дня підписання додаткової угоди. Якщо в цей день немає відповідних котирувань, беруться попередні дані

ЗАСТЕРЕЖЕННЯ:
- Розрахунки можуть відрізнятись від власних чи наведених в Рекомендації МЕРТу через різні джерела даних на ціни в Європі (цінових агенств Pegas, Argus, тощо). Для калькулятора беруться дані агенства Argus NCG month+1 (тип ціни – верхня межа). Тому радимо використовувати калькулятор виключно в інформаційних цілях.

- Калькулятор не вираховує ринкові ціни, а лише відображає динаміку зміни ціни.
- Якщо на певну дату не має відповідних даних, то, згідно рекомендацій МЕРТу, беруться дані на найближчу попередню дату.
- Оскільки у формулі вираховуються середні значення за певний проміжок часу (до 20 днів), радимо передбачати в Проектах договорів частоту ймовірної зміни ціни не частіше ніж раз на місяць: наприклад, "для кожного місяця передачі газу (CP) визначається за формулою..."
Ціни на природний газ постійно змінюються в залежності від цін на міжнародних ринках та багатьох інших факторів, у тому числі сезонних. Це призводить до потреби коригування ціни поточних угод. Щоб покупець і постачальник могли зробити уточнення ціни об'єктивно, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, при аналітичнй підтримці Київської школи економіки, розробило рекомендацію по використанню Формульного ціноутворення на газ.

Відповідно до роз’яснення Міністерства економічного розвитку та торгівлі України (№3304-04-54265-06 від 11.12.2018), зміна ціни на природний газ у публічних закупівлях врегульовується за допомогою формули, яка враховує динаміку курсу ЄВРО, зміну цін на міжнародній біржі (Natural gas NCG Eur/MWh month+1) та цін на українській біржі (УЕБ):

CP
уточнена ціна у гривнях за 1000 м3 природнього газу (з ПДВ);
=
PCP
попередня ціна у гривнях за 1000 м3 природнього газу (з ПДВ);
*
Kc
середнє арифметичне офіційного курсу НБУ гривні до євро за пять попередніх банківських днів до дня уточнення ціни;
/
Kb
офіційний курс НБУ гривні до євро в день попереднього уточнення ціни (укладення договору);
+(
Avg NCG
середнє арифметичне щоденних котирувань NCG Month+1 за 20 попередніх біржових днів до дня уточнення ціни;

Розрахунок Avg NCG:
- Avg NCG = (NCGnew-1 +…+ NCGnew-20)/20,
- де NCGnew-1 – котирування NCG Month+1 в попередній біржовий день до дня уточнення ціни, євро за МВт – год.
- NCGnew-20 - котирування NCG Month+1 в день за 20 днів до дня уточнення ціни, євро за МВт – год;
-
NCG bas
котирування NCG Month+1 в день попереднього уточнення ціни (укладення договору), євро за МВт – год
)*
CV
коефіцієнт теплотворності природного газу, який відображає співвідношення одиниць енергії (МВт*год) та об’єму (1000 метрів кубічних)
*
Kc
середнє арифметичне офіційного курсу НБУ гривні щодо євро за пять попередніх банківських днів до дня уточнення ціни;
*0,95*1,2 + (
Avg UEEx
середньозважена ціна на природний газ Української енергетичної біржі на ресурс місяця початку поставки природного газу, на який уточняється ціна, в попередній біржовий день до дня уточнення ціни (з ПДВ);
UEEx bas
середньозважена ціна на природний газ Української енергетичної біржі на ресурс поточного місяця (з ПДВ) на день попереднього уточнення ціни (укладення договору).
) * 0,05

Наведіть на елементи формули, щоб побачити деталі

Щоб спростити процес розрахунку, Центр вдосконалення закупівель при Київській школі економіки розробив цей газовий калькулятор. Введіть дату підписання діючого контракту, діючої на даний момент ціни та дату, на яку заплановані зміни до контракту (підписання додаткової угоди). В результаті ви побачите розраховану згідно формули нову ціну.